Dieta przy zaburzeniach potencji

Zaburzenia potencji często występują jako objaw innych dolegliwości będących konsekwencją nieprawidłowego stylu życia. Przewlekły stres, mała aktywność fizyczna, nałogi oraz nieprawidłowa dieta są istotnymi elementami prowadzącymi do tego problemu. Do schorzeń mogących obniżać sprawność seksualną zalicza się ponadto nadwagę i otyłość, cukrzycę typu 2 oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Nie istnieje grupa określonych produktów, których spożywanie w większych ilościach likwidowałoby problem zaburzeń potencji.
Jednak z całą pewnością można wskazać czynniki, które nie sprzyjają zachowaniu sprawności seksualnej i mogą rzutować na pogorszenie jakości życia intymnego.

Wśród niekorzystnych czynników wymienia się:


 • wysokooczyszczone produkty zbożowe, takie jak: pieczywo pszenne, bułki kajzerki, pieczywo cukiernicze (bułki maślane, chałki, drożdżówki), płatki zbożowe z dodatkiem cukru, ryż biały, drobne kasze (kasza manna, kasza kukurydziana) oraz makarony z białej mąki 
 • kwasy tłuszczowe trans obecne w wyrobach cukierniczych, margarynach twardych oraz produktach fast food, oraz produktach instant (gotowe zupki i sosy)
 • nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w tłustych czerwonych mięsach, tłustych wędlinach oraz wędlinach podrobowych (boczek, baleron, pasztet, salceson, kaszanka)
 • nadmiar soli w diecie
 • nadużywanie alkoholu i zażywanie narkotyków, a także innych środków farmakologicznych przyjmowanych bez zgody lekarza 
 • mała aktywność fizyczna

 

Co w związku z tym należy robić, aby zminimalizować ryzyko zaburzeń potencji


Bardzo ważnym elementem jest regularny, najlepiej codzienny ruch na świeżym powietrzu, rezygnacja z picia nadmiernych ilości alkoholu, całkowite wyeliminowanie palenia papierosów oraz nie zażywanie narkotyków i zbędnych środków farmakologicznych. Istotne jest także zdobywanie umiejętności skutecznego rozwiązywania codziennych problemów oraz wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i relaks.

Nie bez znaczenia jest także kontrola ilości spożywanych pokarmów, tak aby nie dopuścić do wystąpienia nadwagi lub otyłości.

Kolejnym istotnym elementem jest dieta opierająca się na dużym spożyciu warzyw i owoców, orzechów, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych oraz ryb.

Dieta sprzyjająca sprawności seksualnej


Warzywa i owoce

Są one cennym źródłem witamin i składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Do diety należy włączyć w pierwszej kolejności te produkty, które zawierają witaminy antyoksydacyjne: witaminę C, β-karoten oraz witaminę E.

Do warzyw i owoców będących szczególnie dobrym źródłem witaminy C zalicza się: brukselkę, chrzan, jarmuż, paprykę czerwoną i zieloną, natkę pietruszki, szpinak, kalafiora i kalarepę oraz porzeczki czarne, truskawki, poziomki, kiwi, cytrynę, grejpfrut i pomarańczę.

Aby dostarczać do organizmu odpowiednie ilości β-karotenu, nie należy zapominać o marchewce, natce pietruszki, jarmużu, szpinaku, szczawiu, szczypiorku, papryce czerwonej, boćwinie
oraz o takich owocach, jak: morele, melony, brzoskwinie i śliwki.

Kolejna witamina antyoksydacyjna to witamina E. Bogatym jej źródłem są: natka pietruszki, papryka czerwona i zielona, kapusta włoska, czerwona i biała oraz czarne jagody, nektarynki
i awokado.

Wszystkie te witaminy zabezpieczają organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniają także procesy starzenia komórek. Ponadto niedobór tych witamin w codziennym jadłospisie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób często wiążących się z zaburzeniami potencji, takimi jak, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2.

Warzywa i owoce należy spożywać w każdym posiłku, w formie sałatek, blanszowane lub w formie koktajli owocowych czy warzywnych.

Tabela 
Warzywa i owoce będące dobrym źródłem witamin antyoksydacyjnych

warzywa owoce
witamina C brukselka, chrzan, jarmuż, papryka czerwona i zielona, natka pietruszki, szpinak, kalafior, kalarepa porzeczki czarne, truskawki, poziomki, kiwi, cytryna, grejpfrut, pomarańcza
β-karoten marchew, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, szczaw, szczypiorek, papryka czerwona, boćwina morele, melony, brzoskwinie, śliwki
witamina E natka pietruszki, papryka czerwona i zielona, kapusta włoska, czerwona i biała czarne jagody, nektarynki, awokado.

Orzechy, nasiona i pestki

Są doskonałym źródłem witamin z grupy B, witaminy E oraz cynku i magnezu. Cynk jest składnikiem mineralnym niezbędnym do syntezy testosteronu, wpływa także na tworzenie się plemników. W związku z tym nie należy zapominać o włączeniu do diety orzechów włoskich, laskowych, migdałów, pestek dyni, nasion słonecznika oraz nasion sezamu. Nasiona sezamu zawierają także aminokwas argininę, który jest niezbędny do syntezy tlenku azotu zwiększającego
i usprawniającego przepływ krwi przez naczynia krwionośne, a co za tym idzie istotnego dla samego procesu erekcji. Poza nasionami sezamu argininę zawiera także siemię lniane.

Produkty zbożowe

Podobnie jak orzechy, nasiona i pestki zawierają witaminy z grupy B, witaminę E oraz cynk, magnez, żelazo i selen. Pamiętaj, aby zawsze bazować na produktach z pełnego przemiału. Produkty z mąki wysoko oczyszczonej zastąp mąką z pełnego przemiału. W miejsce pieczywa pszennego, wprowadź pieczywo pełnoziarniste, razowe lub graham. Do śniadania można włączyć także płatki owsiane, jęczmienne, orkiszowe lub żytnie. Zamiast makaronów z mąki wysoko oczyszczonej korzystaj
z makaronów razowych. W jadłospisie nie powinno zabraknąć grubych kasz, takich jak: gryczana, jęczmienna, pęczak. Alternatywą dla białego ryżu będzie ryż brązowy.

Nasiona roślin strączkowych

Do tej grupy zalicza się fasolę, groch, soczewicę, soję. Zawierają one dużo błonnika pokarmowego oraz są bogate w składniki mineralne, takie jak: potas, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Z uwagi na dużą zawartość białka z powodzeniem mogą zastąpić posiłek mięsny.

Ryby i owoce morza

To bardzo dobre źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz takich składników mineralnych, jak cynk i selen. Kwasy tłuszczowe omega 3 w szczególnie dużych ilościach znajdują się w tłustych rybach morskich, takich jak: łosoś, makrela, śledź, sardynka, halibut. Selen, podobnie jak cynk, jest niezwykle ważnym pierwiastkiem dla każdego mężczyzny. Niedobór tego składnika może osłabiać libido oraz pogarszać jakość męskiego nasienia. Poza tuńczykiem i owocami morza dobrym źródłem selenu są także orzechy brazylijskie, nasiona słonecznika oraz ryż brązowy.

Afrodyzjaki na talerzu

Według definicji, afrodyzjaki są to substancje, które wybiórczo działają na strefę uczuciowo-seksualną oraz wzmagają prawidłową lub obniżoną pobudliwość seksualną. W uproszczeniu są to substancje zwiększające popęd i wzmagające podniecenie seksualne. Słowo afrodyzjak, nazwę swoją zawdzięcza greckiej bogini miłości i piękności Afrodycie zrodzonej z piany morskiej, która wypłynęła z muszli.

Afrodyzjaki są znane medycynie ludowej wielu kultur, od starożytności po lata współczesne. Ich działanie przejawia się przede wszystkim w ogólnym wzmacnianiu sił witalnych organizmu oraz poprawie sprawności fizycznej i umysłowej organizmu. Jeszcze inny mechanizm działania opiera się na tym, że niektóre rośliny zawierają substancje, które mogą powodować lekkie przekrwienie narządów miednicy, w tym narządów płciowych. Uważa się, że w sposób taki działają niektóre przyprawy, takie jak: kardamon, cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, kurkuma oraz gorczyca. Działanie niektórych afrodyzjaków opiera się na pobudzeniu ośrodka przywspółczulnego układu nerwowego w rdzeniu przedłużonym, przez co wzmaga się podniecenie i jest się bardziej podatnym na bodźce erotyczne. Działanie takie wykazuje kolcorośl, żeń-szeń oraz yohimba.

Z innych afrodyzjaków dostępnych w kuchni należy wspomnieć o miodzie i czosnku. Kuchnia polska dobrze zna lubczyk roślinę, z której panny gotowały wywar dla swoich przyszłych mężów. Uważa się także, że warzywa, takie jak: por, seler, bakłażan, pietruszka, marchew i różnego rodzaju kiełki wzmagają płodność u kobiet i potencję u mężczyzn. Afrodyzjaki można znaleźć także wśród grzybów, a zwrócić należy szczególną uwagę na prawdziwki, trufle i smardze. Niektóre afrodyzjaki wpływają na organizm człowieka poprzez zmysł wzroku, zapachu i smaku. Takie owoce, jak porośnięte meszkiem brzoskwinie, figi, jabłka czy gruszki budzą jednoznaczne skojarzenia. Dodatkowo charakteryzują się one bardzo przyjemnym zapachem, pobudzającym do działań seksualnych i zwiększających popęd płciowy. Do tej grupy można zaliczyć także owoce morza,
np. ostrygi.

Z przymrużeniem oka


Pierwsza informacja dotycząca sposobu przedłużenia stosunku seksualnego pochodzi z 1700 roku p.n.e. Zalecano w niej ususzenie liści tarniny i akacji, a następnie rozdrobnienie ich i wymieszanie
z taką samą ilością miodu. Po odstawieniu na 4 dni, miksturę należało regularnie spożywać. Sposób Don Juana to spożycie omletu przygotowanego z 10 jaj wraz z dużą ilością przypraw, takich jak: bazylia, lubczyk i czosnek. Z kolei Casanowa preferował spożycie w ramach śniadania 50 ostryg. Kobiece sposoby, kochanki Króla Francji Ludwika XV, madame de Pompadour, to picie dużych ilości soku z marchwi…

Pamiętaj


 • swój jadłospis oprzyj na dużych ilościach owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, orzechów i ryb. Takie produkty są szeroko rozpowszechnione w diecie śródziemnomorskiej
 • unikaj produktów mogących obniżać sprawność seksualną : alkoholu, papierosów i innych środków odurzających oraz leków przyjmowanych bez wiedzy lekarza 
 • zapewnij sobie odpowiednią aktywność fizyczną
 • wysypiaj się i nie zapominaj o odpoczynku
 • dbaj o dobre relacje z partnerem
 • nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące sfery intymnej zwróć się do niego o pomoc. Jeśli będzie to konieczne lekarz zastosuje odpowiednie leczenie.
Dominika Wnęk
dietetyk

 

Piśmiennictwo: 

Drosdzol A., Skrzypulec V., Pniok A. i wsp.: Afrodyzjaki — działanie biologiczne, wpływ na życie seksualne. Ann. Acad. Med. Siles. 2006; 60: 5 

Esposito K., Ciotola M., Giugliano F. i wsp.: Mediterranean diet improves erectile function in subjects with the metabolic syndrome. Int. J. Impot. Res. 2006;18(4): 405–410  

Esposito K., Giugliano F., Maiorino M.I. i wsp.: Dietary factors, Mediterranean diet and erectile dysfunction. J. Sex Med. 2010;7(7): 2338–245  

Parazzini F., Ricci E., Chiaffarino F.: Diabetes, cardiovascular diseases and risk of erectile dysfunction: a brief narrative review of the literature. Arch. Ital. Urol. Androl. 2009;81(1): 24–31

Zaburzenia potencji,potencja,zdrowie seksualne,dieta sprzyjająca sprawności seksualnej,

Zobacz również

MENU

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych. W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi.
Więcej szczegółów w „Polityce Cookies”.

X