Zasady diety dla osób z cukrzycą typu 2
i chorobą wieńcową

Prawidłowa dieta pomaga w utrzymywaniu prawidłowego (bliskie normy) stężenia glukozy w surowicy krwi, co zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycy.  Pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, a także pomaga w zapobieganiu oraz leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy. Prawidłowa dieta przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

W chorobie wieńcowej oraz cukrzycy niezbędne jest przyjmowanie leków, ale należy pamiętać, że odpowiednia dieta jest również bardzo istotnym elementem leczenia.

Podstawowe zasady diety:

 • Pamiętaj, aby posiłki nie były zbyt obfite, za to powinny być spożywane regularnie, tak często, jak to – w zależności od rodzaju leczenia – zalecił lekarz lub dietetyk. Najczęściej jest to pięć posiłków dziennie.
 • Unikaj produktów, które dostarczają węglowodanów prostych, łatwo przyswajalnych (cukru, miodu, słodyczy, napojów słodzonych cukrem).
 • Zwracaj uwagę, aby w Twoim menu znalazło się więcej produktów zbożowych pełnoziarnistych niż oczyszczonych. Jeśli z produktów zbożowych będziesz wybierać głównie pieczywo pełnoziarniste, kasze gruboziarniste (czyli gryczaną, jęczmienną), płatki owsiane i inne, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, to Twoja dieta wzbogaci się w witaminy, składniki mineralne
  i błonnik. Produkty zbożowe pełnoziarniste mają ponadto niższy indeks glikemiczny (IG) niż pieczywo białe, ryż biały, mąka biała, kasze drobne.
 • Bardzo ważne miejsce w Twojej diecie powinny zajmować warzywa, ponieważ zawierają duże ilości naturalnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów), do których należą witaminy C, E
  i beta-karoten oraz flawonoidy. Składniki te, działając ochronnie na ścianę tętnic, hamują rozwój miażdżycy. Dlatego staraj się jeść warzywa do każdego posiłku – wtedy Twoje serce będzie miało lepszą ochronę przez cały dzień. Wybieraj różne warzywa, bo każde z osobna jest źródłem poszczególnych przeciwutleniaczy w różnych proporcjach. W dodatku warzywa dostarczają mało kalorii, a więc pomagają w odchudzaniu i utrzymaniu efektu odchudzania, ponadto zawierają mało węglowodanów, dzięki czemu nawet wtedy, gdy zjesz dużo warzyw, Twoja glikemia wzrośnie tylko w niewielkim stopniu.
 • W kontrolowaniu glikemii pomaga także specyficzny rodzaj błonnika, tzw. błonnik rozpuszczalny, który jest zawarty w większości warzyw (a także w wielu owocach oraz płatkach owsianych i jęczmiennych).
 • Nasiona roślin strączkowych są bogate we flawonoidy, które wyjątkowo silnie chronią ściany naczyń krwionośnych. Ale pamiętaj, że warzywa te mają w swoim składzie sporo węglowodanów.
 • Owoce zawierają podobne składniki jak warzywa, ale ze względu na większą ilość łatwo przyswajalnych węglowodanów sięgaj po nie z umiarem (2-3 porcje po 100 g na dzień, przyczym jedna taka porcja to np. mandarynka, kiwi, garść malin, jagód, pół jabłka lub pół pomarańczy).
 • Spośród produktów mlecznych i mięsnych wybieraj tylko chude (mleko i napoje mleczne 0-0,5% tłuszczu, sery białe chude lub półtłuste, unikaj serów tłustych, żółtych, pleśniowych, topionych, śmietany, wybieraj chude mięso i wędliny, z drobiu zdejmuj skórę).
 • W tłuszczu zwierzęcym znajduje się dużo nasyconych kwasów tłuszczowych (NKT), które przyspieszają rozwój miażdżycy, dlatego trzeba je wykluczyć z diety.
 • Zamiast tłuszczów zwierzęcych (masło, smalec) wybieraj tłuszcze roślinne, najlepiej olej rzepakowy lub oliwę z oliwek. Jeśli smarujesz pieczywo, możesz używać margaryny miękkiej.  
 • Staraj się spożywać posiłki przygotowane z naturalnych produktów zamiast zup w proszku czy
  w kubeczkach, gotowych sosów, żywności typu fast food, które zawierają dużo izomerów trans przyspieszających rozwój miażdżycy.
 • Dwa razy w tygodniu wybierz do jedzenia potrawę z tłustej ryby morskiej (np. łososia, śledzia, makreli, sardynki, halibuta).
 • Całych jaj nie jedz więcej niż dwie sztuki na tydzień, gdyż zawierają dużo cholesterolu.
 • Używaj mniej soli, nie więcej niż 5 g dziennie (jest to jedna łyżeczka do herbaty). Wartość ta obejmuje zarówno sól użytą do przygotowywania potraw, doprawiania w czasie jedzenia, jak
  i znajdującą się w produktach spożywczych

W badaniu naukowym Lyon Diet Heart Study wykazano, że zastosowanie odpowiedniej diety
u pacjentów po zawale serca zmniejsza ryzyko ponownego zawału o około 70% w porównaniu
z osobami, które nie stosowały odpowiedniej diety

mgr Aleksandra Cichocka, Instytut Żywności i Żywienia,
Zakład Profilaktyki Chorób Żywieniowozależnych z Poradnią Chorób Metabolicznych
cukrzyca,cukrzyca 2,cukrzyca typu drugiego,

Zobacz również

MENU

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych. W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi.
Więcej szczegółów w „Polityce Cookies”.

X