Indeks glikemiczny wybranych produktów

Indeks glikemiczny, inaczej wskaźnik glikemiczny (ang. glycemic index, GI), to wskaźnik określający w procentach siłę, z jaką węglowodany zawarte w pożywieniu wpływają na wzrost stężenia glukozy we krwi. GI porównuje produkty pokarmowe ze względu na to, jak szybko po ich spożyciu wzrośnie Twój „cukier” w stosunku do czystej glukozy, dla której GI przyjęto jako 100%.

Jeżeli zjadasz posiłek o wysokim GI, Twój cukier szybko wzrośnie, a następnie szybko spadnie. Wiele osób odczuwa takie obniżenie cukru we krwi jako napad głodu po posiłku. Spadek ten to wynik pobudzenia trzustki do gwałtownego wydzielenia insuliny, która obniży Twój cukier. Może to doprowadzać do niedocukrzenia. Spowoduje to, że będziesz musiał przyjąć dodatkowy posiłek zawierający węglowodany. A to sprzyja szybkiemu tyciu. Jeżeli zjadasz produkty o wysokim GI, możesz być senny po ich spożyciu. Nie wsiadaj wówczas do samochodu!

Zwróć uwagę, że ten sam produkt w zależności od sposobu przygotowania może mieć inny GI. Przykład: Marchewka po ugotowaniu ma znacznie wyższy GI niż surowa.


Wybierz rodzaj kategorii z listy i przejdź do działu, gdzie znajdziesz indeksy glikemiczne wybranych produktów.

Produkty zbożowe

Nazwa produktu IG
Makaron chiński 30
Makaron z mąki razowej-al dente 40
Otręby (owsiane i pszenne) 40
Chleb orkiszowy 50
Makaron z pszenicy durum 50
Ryż basmati 50
Ryż brązowy 50
Biała mąka 85
Płatki kukurydziane 85
Popcorn 85
Ryż prażony 85

Indeks Glikemiczny - zakresy wartości

Niski
IG = 40 lub mniej
Średni
IG = 41-84
Wysoki
IG = 85 lub więcej
    Piśmiennictwo:
  1. Jan Tatoń, Anna Czech Dorota Idaszak. Żywienie w cukrzycy. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. 2010.

Zobacz również

MENU

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych. W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi.
Więcej szczegółów w „Polityce Cookies”.

X